Rekrytering CIO och IT-chefer

Företagets CIO har en av organisationens viktigaste uppdrag. Den strategiska IT-chefen har ofta ett tungt ansvar och dessutom är det en roll med krav på specifika kunskaper och kompetenser. Rekrytering av en kompetent CIO har många fallgropar och det är därför en klok investering att ta hjälp i rekryteringsarbetet.

Lång erfarenhet inom rekrytering av CIO och IT-chefer

Boxhill är specialiserade inom IT och digital utveckling och har rekryterat ett flertal CIO till namnkunniga bolag inom svenskt näringsliv.

Innan vi startar en rekrytering av CIO görs alltid ett gediget förarbete. Vi analyserar företaget, tjänsten och målet med rekryteringen. Analysen ligger sedan till grund för en kravspecifikation som innehåller krav och önskemål på personen som i slutändan kommer att rekryteras. När väl analysen är klar sammanställer vi allt i en kravspecifikation som ligger till grund för hela det fortsatta arbetet som vi på Boxhill gör i rekryteringen av CIO. Kravspecifikationen innehåller bland annat krav och önskemål om personliga egenskaper, kompetens, erfarenhet och ledarskap hos kandidaten, och även beskrivning om företaget, kulturen, värdegrunden, förmåner och ersättningsnivå. Med andra ord innehåller kravspecifikationen allt som är viktigt att veta om tjänsten.

Vi utformar därefter annonsen baserat på kravspecifikationen och startar samtidigt vårt searcharbete.

Proaktiv rekrytering av CIO och IT-chefer

När du rekryterar en CIO eller IT-chef genom oss på Boxhill tar vi aktivt kontakt med de personer på marknaden som vi bedömer ha potential att bli framgångsrika i rollen. Vi arbetar alltid aktivt med headhunting när vi ska rekrytera en CIO eller en IT-chef men kan också annonsera tjänsten i lämpliga kanaler där det tillför värde. Vi vet att många av marknadens bästa CIO:er och IT-chefer är hårt uppvaktade och vårt jobb blir därför att se till att de får upp ögonen för er tjänst genom en lockande och tydlig ”pitch”.

Searchprocessen genomförs med en omfattande research av kandidatmarknaden som grund. Vi definierar relevanta professionella nätverk, sociala medier, målföretag och kandidattipsare för att identifiera för oss kända eller okända individer med rätt kompetens. Vi kontaktar de potentiella kandidaterna och attraherar, intervjuar samt kvalitetssäkrar dessa.

Har ni frågor eller funderingar kring er nästa rekrytering av CIO och IT-chefer är ni varmt välkomna att höra av er till oss på Boxhill!

Med många år i branschen har vi ett långt track record av lyckade rekryteringar.

Bakom varje rekrytering finns en gedigen relation mellan oss, företaget och den som anställs. Här följer ett axplock av tillsatta roller.

Cybersäkerhetsspecialist

Enhetschef – Digitalisering och innovation

Service Manager – IT Operations

Tillsatta tjänster